Piaskowanie, jak również sodowanie to dwie metody czyszczenia i obróbki powierzchni popularne w Łodzi oraz innych miastach. Choć oba procesy mają na celu dokładne usunięcie zanieczyszczeń, korozji czy starych powłok malarskich – procedury te nieco się od siebie różnią. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, czym się charakteryzują, a także jaka metoda jest korzystniejsza w konkretnej sytuacji.
Co to jest piaskowanie?
Czyszczenie powierzchni za pomocą piaskowania polega na użyciu sprężonego powietrza oraz materiału ściernego, jakim najczęściej jest piasek kwarcowy. Może nim również być szkło, zmielone łupiny orzechów czy suchy lód. W procesie tym drobiny uderzają w obrabianą powierzchnię z dużą prędkością, skutecznie usuwając zanieczyszczenia. Zaletą tej techniki jest szybkość, efektywność, a także możliwość zastosowania na różnorodnych materiałach – od metalu, aż po beton.
Czym jest sodowanie?
Alternatywną, nowszą metodą czyszczenia powierzchni jest sodowanie, podczas którego wykorzystuje się sodę oczyszczoną jako materiał ścierny. Podobnie, jak przy piaskowaniu, stosuje się w tym procesie sprężone powietrze wyrzucające cząsteczki na zabrudzoną powierzchnię. Cała procedura przebiegać może na sucho bądź w otoczce wodnej eliminującej pylenie.
Kiedy sodowanie będzie lepszym wyborem?
Wadą piaskowania jest to, że odpady powstałe podczas niego stwarzają zagrożenie dla zdrowia, a także mogą być trudne do utylizacji. Ponadto należy pamiętać, że w trakcie tej procedury na powierzchni mogą powstawać zarysowania, więc nie wszystko może być czyszczone za jego pomocą. Węglan sodu jest zdecydowanie delikatniejszy niż piasek, co czyni sodowanie metodą bardziej odpowiednią dla wrażliwszych materiałów, takich jak aluminium, szkło, plastik. Co więcej, substancja ta rozpuszcza się w wodzie, więc jej sprzątanie po zakończeniu pracy jest łatwe. Dodatkowo jest też biodegradowalna oraz nieszkodliwa dla środowiska.
Wybór metody obróbki zależy od szeregu czynników i nie można jednoznacznie określić, która technika jest ogólnie lepsza. Piaskowanie znakomicie sprawdza się do usuwania dużej ilości, uporczywych zabrudzeń na materiale odpornym na zarysowania. Z kolei sodowanie jest bardziej zalecane tam, gdzie liczy się ochrona struktury surowca, przy czym należy przyznać, że koszty jego wykonania mogą być nieco wyższe ze względu na użycie sody.
Obie metody mają wady oraz zalety, dlatego jeśli nie wiesz, na jaką technikę postawić – skontaktuj się z nami! Wykonujemy mycie elewacji, kostki brukowej, jak również innych elementów zarówno sodowaniem, jak i piaskowaniem, więc jako fachowcy pomożemy Ci dobrać sposób czyszczenia powierzchni, a także przeprowadzimy je sprawnie we wskazanym miejscu oraz w ustalonym terminie. Proponujemy też różne bramy (np. wjazdowe czy garażowe). Do poznania szczegółów zapraszamy Klientów z Łodzi, jak również okolicznych miejscowości.