Rozwiązania z zakresu automatyki w obrębie bram przemysłowych są powszechne w różnorodnych obiektach i zapewniają szereg korzyści, począwszy od wygody oraz łatwości obsługi, przez skuteczną kontrolę dostępu, na bezpieczeństwie skończywszy. Napędy do bram przemysłowych są zatem nieustannie rozwijane w celu maksymalizacji wszystkich tych zalet – w ten sposób pojawiają się w nich kolejne innowacje, a także nowoczesne funkcje zwiększające komfort ich użytkowania.
Praktyczne funkcje napędów do bram przemysłowych
Dzięki stałemu rozwojowi automatyki do bram przemysłowych ich obsługa staje się coraz łatwiejsza, bezpieczniejsza i efektywniejsza. Jednym z najpowszechniejszych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych napędach jest tryb impulsowy. Polega on na kontrolowaniu pracy bramy w taki sposób, że każdorazowe wciśnięcie przycisku odpowiadającego za jej obsługę powoduje jej uruchomienie, a każde kolejne – ruch w przeciwnym kierunku do ostatnio wykonywanego. Przykładowo, pierwsze naciśnięcie guzika rozpoczyna otwieranie bramy, a następne zatrzymuje ją i skutkuje ponownym zamykaniem skrzydła. Daje to ogromną swobodę w kontrolowaniu pracy całego systemu.
Tryb impulsowy jest coraz powszechniejszy w wielu systemach automatyki bramowej, ale poza nim stosuje się też wiele innych funkcji opracowanych z myślą o komforcie obsługi. Mowa choćby o automatycznym zamykaniu bramy po określonym czasie albo po przekroczeniu linii fotokomórki. Nowoczesne systemy dają także możliwość integracji np. z przełącznikiem kluczowym lub radioodbiornikiem, jak również uwzględniają opcję otwarcia bramy jedynie do połowy. Dodatkowo warto wspomnieć o względach bezpieczeństwa – mimo coraz popularniejszej automatyki nieodzowne w napędach pozostają też awaryjne sposoby otwierania manualnego, m.in. za pomocą łańcucha.
Automatyka a bezpieczeństwo
Automatyczne otwieranie i zamykanie bram przemysłowych zapewnia wygodę oraz wydajność, ale producenci nie zapominają również o względach bezpieczeństwa. Warto więc wspomnieć choćby o funkcji wyhamowania, będącej standardem w coraz większej liczbie systemów. Odpowiada ona za zmniejszenie prędkości zamykania bramy, gdy znajduje się ona na odpowiednio małej wysokości od podłoża. O bezpieczeństwo użytkowania dba też funkcja, jaką jest łagodny rozruch skrzydła po jego uruchomieniu.
Nieustannie doskonalone napędy do bram przemysłowych skutkują zatem ich prostym, wygodnym, bezpiecznym użytkowaniem na co dzień. Jedyny warunek stanowi dobranie odpowiedniego systemu m.in. do rozmiarów skrzydła bramowego, jego wagi, przewidywanej liczby cykli otwierania i zamykania w ciągu dnia, a także warunków pracy. W połączeniu z postawieniem na produkty renomowanych marek, takich jak Hormann czy GFA, zapewni to efektywną automatykę bramową na lata.